4 najčastejšie typy očkovania psov v Anime

Chcete chrániť svojho psa pred nákazou, no nemáte jasno v tom, aké očkovanie podstúpiť? Stručne vám vysvetlíme, aké sú najčastejšie ochorenia psov a ako proti nim účinne bojovať očkovaním.

Vakcína je často skloňovaný pojem, pod ktorým chápeme prevenciu pred mnohými smrteľnými chorobami a zachraňuje nespočetné množstvo životov ľudí ako aj zvierat. Prvé dôležité očkovanie podstúpi psík vo veku šteňaťa a pravidelne sa opakuje počas celého jeho života.


Hlavné typy závažných ochorení, ktoré je možné podchytiť očkovaním sú besnota, psinka, parvoviróza, infekčná hepatitída, leptospiróza a kotercový kašeľ. Hoci sú posledné dve spomenuté nepovinné, odporúčajú sa bez ohľadu na to, v akom prostredí žijete, alebo aké aktivity so svojím psom robíte. Poďme si priblížiť každú z nich.

Besnota

Snáď najobávanejším ochorením u zvierat je zoonóza menom besnota. Od mala nás rodičia vystríhali, aby sme si dávali pozor na neznáme zvieratá, ktoré by nás besnotou nakazili. A nie nadarmo, besnota sa prenáša slinami infikovaného zvieraťa a takmer na 100% končí smrťou nakazeného organizmu. Vakcinácia proti nej je zo zákona povinná. U nás v Anime používame vakcínu Nobivac Rabis, ktorú je možné po prvej ročnej revakcinácii očkovať len raz za tri roky.

Psinka, parvoviróza a infekčná hepatitída  

Nielen besnota je ochorenie, na ktoré si treba dať pozor. Podcenenie týchto vírusových chorôb môže mať rovnako fatálne následky. Pred zavedením pravidelného očkovania mali na svedomí životy veľkého počtu psov. Hoci je dnes už výskyt ochorenia znížený, hrozba parvovirózy je stále aktuálna a u šteňiat sú sprevádzané hnačkami a zvracaním. Tieto tri choroby očkujeme vakcínou Nobivac DHP, ktorá sa môže tiež po prvej ročnej revakcinácii aplikovať len raz za 3 roky.  

Kotercový kašeľ

Toto ochorenie je komplexom rôznych ochorení horných dýchacích ciest šíriacich sa kvapôčkovou infekciou. Kotercový kašeľ patrí medzi najčastejšie infekčné ochorenie psov. Nepredstavuje síce životu nebezpečný problém, ale klinický prejav úporného a dlhodobého kašľa je veľmi nepríjemný a pre majiteľov aj stresujúci. Na našom pracovisku bojujeme proti kotercovému kašľu vakcínou Nobivac KC formou roztoku aplikovaného do nosnej dierky raz ročne.

Leptospiróza

Leptospiróza je veľmi vážne bakteriálne ochorenie, ktoré je môže postihnúť aj človeka. Baktéria spôsobujúca toto ochorenie prežíva na vlhkých a tmavých miestach a najčastejšie je prenášaná výlučkami divoko žijúcich hlodavcov. Ochorenie leptospirózou je častokrát smrteľné a veľmi vážne postihuje pečeň a obličky. Aj v prípade vyliečenia sa preto zvykne očakávať znížená funkcia týchto orgánov. Proti leptospiróze odporúčame očkovať každý rok, pretože psí organizmus nevytvára imunitu na veľmi dlhú dobu. V Anime využívame štvorvalentnú vakcínu Nobivac L4.

Okrem spomenutých najčastejších vakcín sa môžete zamyslieť nad doplnkovým očkovaním tetanu alebo lymskej boreliózy. Vakcinácia psíka je dôležitou súčasťou každoročnej preventívnej zdravotnej prehliadky. Objednajte sa a náš veterinárny lekár bude vedieť, akú vakcínu vášmu štvornohému miláčikovi podať.

Objednajte sa u nás