Aká výživa je vhodná pre suchozemskú korytnačku?

Suchozemské korytnačky patria medzi plazy, no napriek tomu majú veľmi dobre vyvinutú osobnosť. Nie sú to síce zvieratká stvorené na maznanie, ale so svojím majiteľom si dokážu vytvoriť blízky vzťah, ktorý trvá desaťročia, keďže sa dožívajú 50 až 100 rokov.  Korytnačka je krásne a zábavné stvorenie s presnými nárokmi na stravu, s ktorými by mal byť majiteľ oboznámený kvôli zdraviu. Článok vám prezradí, čím by ste mali vášho domáceho miláčika kŕmiť.

Suchozemské korytnačky sú vo väčšine prípadov bylinožravce s metabolizmom a tráviacou sústavou prispôsobenou k spracovaniu chudej potravy bohatej na vlákninu a s nízkym obsahom cukrov a bielkovín. Základom potravy by preto malo byť čo najpestrejšie spektrum rastlín spolu s ich kvetmi a zelenina. Ako doplnok možno podávať sépiovú kosť, ktorá poskytuje telu vápnik na správny rast panciera a predchádza tiež jeho mäknutiu, ďalej vaječné škrupiny či ovocie.

Zložky potravy suchozemských korytnačiek možno rozdeliť do dvoch základných bodov – kŕmenie od jari do jesene a kŕmenie v zime za predpokladu, že korytnačku nezimujeme.

Kŕmenie od jari do jesene – kŕmna dávka je z 95% zložená z divoko rastúcich bylín ako púpava s kvetom, skorocel, ďatelina, bodliaky a žihľava. Zvyšných 5% by mala tvoriť doplnková strava, ktorá sa mení podľa toho, čo v danom ročnom období rastie:

  • na jar je veľkou pochúťkou agát,
  • v lete sú obľúbené jahody alebo šupky z melóna,
  • na jeseň si pochutia na jablku, liste vínnej révy, liste kalerábu alebo kapusty.

Kŕmenie v zime – základom kŕmnej dávky by mala byť čínska kapusta, ktorá je svojím zložením najvhodnejšia. Ako doplnok stravy možno občas dať trochu mrkvy, list kapusty alebo kúsok tekvice. Nezimujúcej korytnačke je počas tohto obdobia potrebné dopĺňať vitamín D kvalitným svetlom s UV žiarením.

Zelenú potravu pre vášho miláčika možno zabezpečiť zberom, pestovaním alebo kupovaním. Pri zbere je vhodné uprednostňovať lokality, ktoré nie sú zdraviu škodlivé, tzn. vyhýbať sa lokalitám pri rušných cestách, prípadne lokalitám určeným na venčenie psov. Dôležité je natrhanú potravu dobre umyť. Korytnačka by mala mať neustále prístup k čerstvej vode.

Tráviaci trakt suchozemských korytnačiek nie je prispôsobený na živočíšnu stravu plnú bielkovín, ktoré im spôsobujú tráviace ťažkosti a tiež komplikujú zdravý vývin. Výživa vašej korytnačky by určite nemala zahŕňať mäso, vajcia, mliečne výrobky, zavárané ovocie a citrusové plody.

Vhodná a pestrá strava je veľmi dôležitá, aby váš domáci miláčik predišiel chorobám ako avitaminóza, hnačka či zápcha. Ak by ste si aj napriek správnej výžive všimli aj minimálne ťažkosti, objednajte sa a náš veterinár korytnačku vyšetrí a stanoví príslušnú liečbu.

Objednajte sa u nás