Aká výživa je vhodná pre suchozemskú korytnačku?

Suchozemské korytnačky síce nie sú zvieratká stvorené na maznanie, ale so svojím majiteľom si dokážu vytvoriť blízky vzťah, ktorý trvá desaťročia. Veď sa dožívajú 50 až 100 rokov! Korytnačky sú krásne a zábavné stvorenia s presnými nárokmi na stravu, o ktorých by mal mať majiteľ čo najlepší prehľad.

Suchozemské korytnačky sú vo väčšine prípadov bylinožravce s metabolizmom a tráviacou sústavou prispôsobenou k spracovaniu chudej potravy bohatej na vlákninu a s nízkym obsahom cukrov a bielkovín. Základom stravy by preto malo byť čo najpestrejšie spektrum rastlín s kvetmi a zelenina. Ako doplnok stravy sa odporúča podávať vitamín D3 a vápnik  kvôli správnemu rastu panciera a predchádzaniu jeho mäknutiu.

Čo chutí suchozemským korytnačkám?

Zložky potravy suchozemských korytnačiek si rozdelíme do dvoch základných skupín – kŕmenie od jari do jesene a kŕmenie v zime za predpokladu, že korytnačku nezimujeme.

Kŕmenie od jari do jesene

Kŕmna dávka je z 95 % zložená z divoko rastúcich bylín ako púpava s kvetom, skorocel, ďatelina, bodliaky, slez, čakanka a žihľava. Zvyšných 5 % by mala tvoriť doplnková strava, ktorá sa mení podľa toho, čo v danom ročnom období rastie:

  • na jar je veľkou pochúťkou agát,
  • v lete sú obľúbené jahody, maliny, hrozno alebo melón, treba mať však na pamäti, že ovocie je iba doplnková strava k hlavnej zelenej zložke
  • na jeseň si pochutia na jablku, liste vínnej révy, liste kalerábu alebo kapusty.

Kŕmenie korytnačiek v zime 

Základom kŕmnej dávky je kapusta, ktorá je svojím zložením najvhodnejšia. Ako doplnok stravy možno občas dať trochu mrkvy alebo kúsok tekvice. Nezimujúcej korytnačke je počas tohto obdobia potrebné dopĺňať vitamín D kvalitným svetlom s UV-B žiarením.

Zelenú potravu pre svojho miláčika zabezpečíte veľmi jednoducho – zberom, pestovaním alebo kupovaním. Pri zbere radšej uprednostnite lokality, ktoré nie sú zdraviu škodlivé, tzn. vyhýbajte sa lokalitám pri rušných cestách, prípadne lokalitám určeným na venčenie psov. Dôležité je natrhanú potravu dôsledne umyť.

Nezabúdajte ani na to, aby mala korytnačka neustály prístup k čistej vode.

Suchozemské korytnačky sú vegetariáni

Tráviaci trakt suchozemských korytnačiek nie je prispôsobený na živočíšnu stravu plnú bielkovín, ktoré im spôsobujú tráviace ťažkosti a tiež komplikujú zdravý vývin. Preto do stravy svojej korytnačky určite nezhŕňajte mäso, vajcia, mliečne výrobky, zavárané ovocie ani citrusové plody.

Vhodná a pestrá strava je veľmi dôležitá, aby váš domáci miláčik predišiel chorobám ako avitaminóza, hnačka či zápcha. Ak by ste si aj napriek správnej výžive všimli čo i len minimálne ťažkosti, objednajte sa a náš veterinár korytnačku vyšetrí a stanoví vhodnú liečbu.