Ako predĺžiť život seniorského psa a mačky?

V posledných rokoch sa uskutočnil rozsiahly výskum problémov, ktorým čelia staršie, tzv. seniorské domáce zvieratá. Zistite, aké sú najčastejšie prejavy starnutia psov a mačiek a akú starostlivosť zvoliť v pribúdajúcom veku vášho miláčika.

Kedy sa domáce zvieratko stáva starým?

Spočítali ste roky svojho miláčika a nie ste si istý, či si už vyslúžil titul “senior”? Okrem viacerých faktorov, ako sú kondícia, či váha, vo všeobecnosti považujeme mačky a psy za seniorov v 7.roku života. Väčšie plemená psov majú tendenciu žiť kratšie a považujú sa za seniorov, keď dosiahnu približne 5-6 rokov. Porovnať vek svojho miláčika s vekom človeka vám uľahčí aj táto tabuľka:

Viem, že môj domáci miláčik starne. Ako mu zabezpečiť čo najdlhší a šťastný život?

Seniorské psy a mačky vyžadujú zvýšenú pozornosť. Okrem častejších návštev veterinára, starnutie psov a mačiek prináša aj možné zmeny v stravovaní a v niektorých prípadoch aj zmeny v ich domácom prostredí. Každé zviera v seniorskom veku má individuálne potreby, ktoré je vhodné konzultovať so svojim veterinárom. Starostlivosť o staršieho domáceho miláčika oproti mladším jedincom zahŕňa najmä nasledovné:

Zvýšená veterinárna starostlivosť: Prehliadky seniorských psov a mačiek by sa mali realizovať častejšie – namiesto ročných polročne, vďaka čomu je možné odhaliť a liečiť choroby a iné problémy čo najskôr. Prehliadky seniorských psov a mačiek sú podobné tým, ktoré podstupujú mladšie zvieratá, ale sú detailnejšie. Často zahŕňajú dentálnu starostlivosť, či špecifické prehliadky na fyzické prejavy ochorenia, ktoré sú častejšie u starších psov a mačiek.

Testovanie: Pri starších miláčikoch nesmieme zabúdať ani na testovanie krvi a moču minimálne 1x ročne ako súčasť preventívnej prehliadky.

Strava a výživa: staršie psy a mačky často potrebujú stravu, ktorá je ľahko stráviteľná a majú upravené množstvo kalórií a obohatené o živiny proti starnutiu.

Kontrola váhy: Naberanie váhy u starších psov zvyšuje riziko zdravotných problémov. U mačiek je naopak dôvodom na znepokojenie strata váhy.

Kontrola parazitov: Imunita starších zvierat nie je tak silná ako u mladších jedincov, čo sťažuje aj liečenie chorôb oproti mladším zvieratám.

Zvládanie pohybu: Rovnako ako starší ľudia, aj staršie zvieratá sa potrebujú udržiavať v kondícii. Primeraný pohyb a cvičenie ich udržuje zdravších a mobilnejších.


Mentálne zdravie: Starnutie sa u zvierat môže prejavovať rozlične. Ako každý živý tvor, aj psíkovia či mačky vyžadujú interakciu s vami alebo štvornohými kamarátmi, aby boli čo najdlhšie mentálne aktívni. Ak spozorujete akékoľvek zmeny správania, kontaktujte svojho veterinára.

Ohľad na okolité prostredie: Psy a mačky vo vyššom veku často potrebujú zmenu životného štýlu, ako je napríklad miesto na spanie bez náročného zdolávania schodov, či viac času stráveného vo vnútri.

Ochorenia reprodukčných orgánov: S pribúdajúcim vekom sa u nekastrovaných zvierat zvyšuje aj riziko rakoviny mliečnej žľazy, semenníkov a prostaty.

Aké druhy chorôb sú časté u starších miláčikov?

U geriatrických zvierat sa najčastejšie vyskytujú tieto problémy:

  • rakovina
  • ochorenie srdca
  • ochorenie obličiek / močových ciest
  • ochorenie pečene
  • cukrovka
  • ochorenie kĺbov a kostí
  • senilnosť
  • slabosť
  • oslabenie zraku a sluchu

Toto sú základné možné príznaky a tipy pri starnutí psov a mačiek, ktoré veríme, že rozlúskli oriešok problematiky štvornohých seniorov. V prípade akýchkoľvek ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať.  

Objednajte sa u nás