Ako sa starať o exotické vtáky? 2. Časť- papagáje

Pri výbere opereného krásavca je dôležité brať do úvahy chovateľské možnosti  a schopnosti, pretože každý atraktívny exotický vták si vyžaduje svoju starostlivosť. Exotické vtáky sa rozdeľujú do dvoch skupín –  speváci a papagáje. V predošlom článku sme sa venovali spevákom, v druhej časti série o exotických vtákoch vám predstavíme vlastnosti, potravu a druhy papagája.

Papagáje sú veľmi obľúbení exotickí spoločníci najmä kvôli ich schopnosti opakovať rôzne zvuky, pestrému sfarbeniu a prítulnosti. Papagája je vhodné chovať aspoň v páre, pretože si vyžaduje intenzívnu pozornosť aspoň tri hodiny denne.

Medzi spoločné vlastnosti papagájov patrí vernosť a oddanosť. U väčšiny môže spôsobiť strata partnera alebo majiteľa psychickú traumu, ktorá nezriedka vedie k úhynu. Na zmeny v rámci rodiny reaguje papagáj stresom, čo sa prejavuje únavou, trhaním peria a útočením.

Najvhodnejšou vyváženou stravou pre papagáje sú špeciálne granule rovnakého tvaru a chuti. Pri výbere treba byť pozorný, pretože mixy pestrofarebných granúl rôznych tvarov s množstvom slnečnicových semienok a burských orieškov nie sú dobré, nakoľko môžu byť príčinou obezity, aterosklerózy či aspergilózy z plesní. Ďalej sú vhodné zrná ako proso, lesknica, slnečnicové semienka, pšenica, ovos, ľanové semienko a v zime tiež repka olejná a mak. Okrem zŕn by mali každý deň dostávať ovocie a zeleninu. Z ovocia je vhodná marhuľa, ananás, banán, jablká, jahody, hrozno, čerešne či broskyne a zo zeleniny baklažán, zelený hrášok, listy špenátu, čínska kapusta, mrkva, rajčiny či cuketa. Naopak z ovocia by sa nemali dávať citrusové plody ako grep a citrón, slivka a rebarbora a zo zeleniny kapusta, zemiaky a avokádo. Samozrejmosťou je dostatok čistej vody.

Z papagájov je u nás najviac zastúpená andulka, korela, rosela, eklektus, alexander malý, žako, kakadu a ara.

Andulka vlnkovanáje malý papagáj skromný na priestor aj stravu, ktorý sa nefixuje pevne na jedného majiteľa. Andulke postačí malá mriežkovaná klietka rozmerov 50x50x30cm, z ktorej má výhľad na okolie a nie je umiestnená v prievane.

Korela – dá sa ľahko skrotiť a nemá tendenciu upnúť sa na majiteľa. Klietka by mala byť dlhšia ako vysoká, pričom dĺžka 50 cm je najmenšia v prípade, že korela bude môcť lietať mimo klietku.

Rosela – nefixuje sa pevne na svojho majiteľa, ale jeho nezáujem a nedostatok činnosti ju privádzajú do stresu, z čoho môže byť agresívna. Odporúčaná dĺžka klietky je aspoň 60 cm.

Eklektus – nefixuje sa na majiteľa, ale je veľmi citlivý na stres a nudu, v dôsledku ktorej si často trhá perie a môže skončiť lysý, a preto je potrebné ho niečím zabávať. Klietka by mala mať rozmery aspoň 100x80x100cm. Eklektus nemá rád pokles teploty pod 15 ͒ C.

Alexander malý – je nenáročný a prispôsobivý. Klietka by mala byť najmenej taká veľká, aké je rozpätie krídel dospelého papagája.

Žako, kakadu a ara – sú veľké papagáje, ktoré sa môžu dožiť až 50 rokov a je potrebné sa im venovať aspoň hodinu denne. Zmenu majiteľa nenesú títo vtáci dobre, pričom sa môžu stať agresívnymi a často nereagujú najlepšie ani na prírastky do rodiny, či už je to dieťa alebo zviera. Papagáje sú šplhavé, preto by mala mať klietka väčšiu výšku ako dĺžku. Títo operenci by však mali tráviť najmenej tri hodiny denne mimo klietku.

Ako každé iné zvieratko aj váš operený krásavec potrebuje veterinárnu starostlivosť, či už sa jedná o preventívnu návštevu alebo návštevu týkajúcu sa choroby. Ak u neho pozorujete, že je apatický, strapatý, posedáva v kúte, nemá záujem o pitie a jedlo či si trhá perie, objednajte sa a náš veterinár zostaví potrebnú liečbu či upraví jeho životosprávu.

Objednajte sa u nás