Ako sa starať o exotické vtáky? Časť 1.- speváci

Časť 1.- speváci

Chcete svoju domácnosť rozveseliť prítomnosťou hovoriaceho papagája, jemným spevom kanárika alebo roztomilým štebotaním pestúnok? K výberu vášho opereného kamaráta by ste mali pristupovať zodpovedne, pretože starostlivosť o jednotlivé druhy exotických vtákov je rozdielna a väčšinou pomerne náročná.

Speváci sa väčšinou nedajú skrotiť tak, aby vyhľadávali kontakt s človekom a zostávajú plachí. Sú časovo nenároční a majú malé nároky na priestor. Speváci by sa mali chovať aspoň v páre.

Ideálna je pre nich bedňová klietka alebo vitrína s rozmermi 80x50x40 cm, ktorá by mala byť umiestnená na pokojnom svetlom mieste blízko okna, ale nie v prievane. Bidielka by mali byť rozmiestnené čo najďalej od seba a mali by mať rôzne rozmery kvôli otlakom. Na klasické rovné bidielka je vhodné použivať pieskové návleky na brúsenie pazúrikov.

Spevavce sú semenožravé, a preto je vhodným krmivom lesknica, proso, senegalské proso v klasoch, mohár, trávne klásky. Ďalej sa podáva púpava, šalát, špenát či mäkké ovocie. Nevhodné je avokádo, ktoré je pre nich jedovaté a jablká s citrusmi, ktoré odvápňujú. Na prvom mieste je vždy dostatok čistej vody.

V našich chovoch sú zastúpené predovšetkým kanáriky, amady, pestúnky a zebričky.

Amada pestrápatrí medzi pokojného a väčšinou ticho švitoriaceho speváka, ktorý je plachejší a nemá rád ruch a zhon. Hodí sa najmä do bytov, kde je ideálna teplota 20-24 ͒ C.

Kanáriknie je veľmi plachý, je pohyblivý a čulý a na ľudí si ľahko zvykne. Kanáriky sú veľmi otužilé, a preto je možné ich chovať celoročne vonku, ak sa im zaistí úkryt pred vetrom a dažďom.

Pestúnka – rovnako ako kanárik, je veľmi nenáročná. Pestúnky môžu byť chované aj v malých klietkach, kratších ako 40 cm dĺžky, avšak vždy aspoň dve. Tento spevák sa rád kúpe, stále poskakuje a šteboce.

Zebričkaide skôr o teplomilného vtáka, ktorý nie je príliš vhodný do nevykurovaných vonkajších voliér, ale ako stvorený do panelákových bytov. Zebričky, ktoré sú veľmi čiperné, sa rady slnia a kúpu.

Vysvetlili sme si základné povahové črty a nároky exotických vtákoch – druh speváci. V ďalšom článku sa dočítate o papagájoch. I v prípade operených domácich miláčikov platí, že čím lepšiu starostlivosť získajú, tým väčšmi vám ju opätujú. Preto je potrebné dbať ako na preventívnu návštevu tak i na návštevu u veterinára týkajúcu sa choroby. Objednajte sa a náš veterinár vám poradí či stanoví liečbu vášho exotického miláčika.

Objednajte sa u nás