Čomu sa vyhnúť pri kŕmení králika?

Ak chcete udržať svojho maznáčika v dobrej kondícii, je potrebné ho kŕmiť pre neho prirodzenou potravou. Aká strava je pre králika vhodná sa dočítate v článku o správnej výžive králika. Čím ho naopak nekŕmiť vám prinášame v tomto stručnom prehľade.

Zelenina pre králika nie sú vhodné zemiaky, cibuľa, cesnak, feferóny, strukoviny a pór.

Ovocie pri ovocí si treba dávať pozor na avokádo, ktoré je jedovaté, exotické ovocie ako papája, granátové jablko, physalis, liči, mango a tiež kokos. Vo veľkom množstve aj jablka, nie sú síce jedovaté, ale zato riadne nafúknu králikov z dôvodu veľkého obsahu vody.

Zmesy zložené z obilnín, strukovín, rôznych druhov semienok a obsahujúce sušené ovocie a oriešky, ktoré sú veľmi kalorické a králik z nich priberá.

Suché pečivo obsahuje škroby a nepomáha pri brúsení zubov.

Vetvy – je potrebné sa vyvarovať jedovatých ako tuja, tis, borievka.

Cekotrofia alebo keď králik pojedá vlastné bobky

U králika sa vďaka nehostinným podmienkam, z ktorých pochádza, vyvinul mechanizmus na efektívne využitie vlákniny zvaný cekotrofia. V noci sa zo slepého do hrubého čreva uvoľňuje fermentovaný obsah plný živín vrátane bielkovín a vitamínov a tvoria sa z neho mäkké bobky, ktoré si králik v ranných hodinách vyberá z konečníka a požiera ich. Cekotrofné exkrementy sa znovu využívajú v tenkom čreve, kde dochádza k vstrebávaniu vitamínov, jednoduchých cukrov, aminokyselín a mastných kyselín.

Potrava chudobná na živiny s vysokým obsahom vlákniny je pre väčšinu druhov zvierat zle stráviteľná a málo využiteľná. Králik vďaka svojmu špecifickému spôsobu trávenia dokáže z tohto krmiva vyťažiť maximum. Aby tento spôsob trávenia fungoval, je veľmi dôležité podávať mu správnu stravu, pretože králik je veľmi náchylný na znehodnotené a nekvalitné krmivo.

Ak máte aj minimálne podozrenie, že má váš ušatý maznáčik problémy s trávením, objednajte sa a náš veterinár ho vyšetrí, nasadí príslušnú liečbu a poradí vám, aká strava je pre neho vhodná.

Objednajte sa u nás


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *