ZA: Dolné Rudiny 15D, Žilina
MT: Bottova 18, Martin
info@anima.sk
www.anima.sk
ZA: 041 29 01 600
MT: 0917 509 872Hĺbkové vyšetrenie chorobne pozmenených vrstiev kože

MVDr. Marcel Kovalik, PhD., DiPECVD, MRCVS je európsky špecialista vo veterinárnej dermatológii, ktorý okrem klinického dermatologického servisu, poskytuje aj dermatohistologickú diagnostiku. Absolvoval trojročnú európsku špecializáciu (2008 – 2011) v oblasti veterinárnej dermatológie na Univerzite v Edinburgu vo Veľkej Británii. Špecializáciu viedol prof. K. L. Thoday a jej súčasťou bolo vzdelávanie sa v oblasti dermatohistopatológie pod vedením prof. Moniky Welleovej vo Švajčiarsku a Dr. Sonye Bettenayovej v Nemecku.Ako odobrať dobrú vzorku kože.

1. Vzhľadom na to, že v mnohých prípadoch je diagnostická lézia lokalizovaná v povrchových častiach epidermy, nečistite a nedezinfikujte miesto odberu vzorky.

2. Na väčšinu kožných lézií používajte punch bioptickú ihlu s priemerom 6 mm, na lézie planum nasale a vankúšiky používajte veľkosť ihly s priemerom 4 mm.

3. V prípade, že používate lokálnu anestéziu, uistite sa, že lidokaín je aplikovaný podkožne a nie intradermálne, čo by spôsobilo artefakt a edém dermy.

4. Tupé bioptické nástroje spôsobujú artefakty a kompresiu tkaniva.

5. Pri odbere vzorky používajte ostrosť bioptickej ihly namiesto tlaku.

6. S odobratou vzorkou manipulujte jemne pinzetou a nestláčajte ju. Stláčanie vzorky by mohlo viesť k vzniku artefaktov, ktoré znižujú diagnostickú hodnotu vzorky.

7. Aj 5 minút pod chirurgickým svetlom môže viesť k jej nadmernému vysušeniu a k zníženiu kvality diagnostiky.

8. Elipticky tvarované vzorky zafixujte na kúsok tvrdého kartónu.

9. V zimných mesiacoch nechajte vzorku fixovať pred odoslaním 24 hodín, čo zabráni vzniku artefaktom zo zmrazenia a roztavenia pri teplotách pod nulou.


Galéria