Glaukóm a meranie vnútroočného tlaku

Glaukóm (zelený zákal) je očné ochorenie, pri ktorom sa zvyšuje tlak v oku. Môže to spôsobiť zvieratku výraznú bolesť a viesť až k slepote. Predpokladá sa, že psy a mačky s primárnym glaukómom majú anatomický alebo biochemický problém, ktorý ovplyvňuje odtok tekutiny z oka. Sekundárny glaukóm je výsledkom iného chorobného procesu v oku. Glaukóm zvyčajne vyžaduje celoživotné liečenie, pokiaľ nemožno pôvodnú príčinu zvrátiť alebo úspešne liečiť.

Táto tekutina sa vytvára vo vnútri oka (nie sú to slzy, ktoré sú tvorené zvonku oka a slúžia na vlhčenie a čistenie oka). Je to bezfarebná tekutina nazývaná komorový mok, ktorá vyživuje vnútroočné tkanivo. Keď sa produkuje, približne rovnaké množstvo sa odvádza do krvi a práve táto rovnováha medzi produkciou a odtokom udržuje správny vnútroočný tlak. Ak toto nefunguje alebo je miesto odtoku upchaté, alebo ak dôjde k prekážke v prietoku vody cez zrenicu, môže sa vnútroočný tlak zvýšiť na nebezpečnú úroveň. To platí najmä vtedy, ak tvorba vody pokračuje na normálnej úrovni. Glaukóm nikdy nie je spôsobený nadmernou tvorbou komorového moku. Vždy ide o problém s odtokom.

Glaukóm sa vyskytuje oveľa častejšie u psov (cca 0,68 %) ako u mačiek (cca 0,2 %). Primárny, dedičný glaukóm súvisiaci s plemenom sa najčastejšie vyskytuje u čistokrvných psov. Mačky majú zvyčajne sekundárny glaukóm, ktorý je spojený s chronickým zápalom dúhovky (uveitída) alebo s vnútroočnými nádormi. Primárny glaukóm u mačiek je veľmi zriedkavý, môžu však naň mať predispozíciu siamské a barmské mačky. Na glaukóm má predispozíciu viac ako štyridsať rôznych plemien psov. Medzi bežné plemená patrí Kokeršpaniel, Shih Tzu, Beagle, Baset, Akita, Chow chow, Samoyed, Flanderský Buviér a Shar Pei.

Glaukóm môže byť pre domáce zvieratá veľmi bolestivým ochorením – viac ako pre ľudí – pretože vnútroočný tlak sa môže rýchlo zvýšiť na oveľa vyššie úrovne, ako sa u ľudí bežne vyskytuje. Hodnoty môžu u zvierat byť aj 4-5 násobne vyššie. Rýchlo spôsobujú slepotu, sú bolestivé a môžu spôsobiť pretiahnutie a zväčšenie oka. 

Postihnuté oko môže pre majiteľa zvieraťa vyzerať mierne, ak je glaukóm mierny. Medzi skoré príznaky patrí krvou podliate oko, zakalená rohovka, rozšírená zrenica a škúlenie alebo držanie privretého oka. Časom sa veľkosť oka môže zväčšiť a môže aj vypuknúť. 

Bohužiaľ v prípade závažného glaukómu je oko v čase stanovenia diagnózy často trvale slepé. Domáce zvieratá môžu fungovať normálne, keď vidia iba na jedno oko, čo je jeden z dôvodov, prečo je glaukóm diagnostikovaný neskoro v priebehu choroby.

Glaukóm možno zistiť meraním tlaku oka pomocou prístroja nazývaného tonometer. Tonometriu vám môže urobiť náš veterinárny lekár počas očného vyšetrenia. Tlak sa meria v obidvoch očiach a potom sa porovnáva.

Ak sa zistí glaukóm, potom je k dispozícii množstvo liekov na zníženie tlaku. Liečba glaukómu si vyžaduje dôsledné používanie liekov. Nie sú to lieky, ktoré sa dajú vynechať alebo zabudnúť.

Aká je prognóza?

Vo väčšine prípadov je glaukóm nevyliečiteľný a po strate zraku sa ten už nevráti. Pri primárnom glaukóme sa často aj pri vhodnej liečbe časom stráca zrak. Pokiaľ ide o sekundárny glaukóm, prognóza závisí od základného ochorenia a od jeho reakcie na liečbu. Preto je vhodné premeriavať tlak aj preventívne, aby sa ochorenie zachytilo v začiatku. 

MVDr. Stanislava Hlavajová