Keď zviera nie je alergénom, ale alergikom: Viete, aké alergie môžu trápiť vášho domáceho miláčika?

Pri spojení zviera a alergia zvykne každému ako prvé napadnúť naše kýchanie a naše uslzené oči pri kontakte s chlpáčmi. V tomto prípade však chceme venovať pozornosť alergiám, ktoré trápia práve našich domácich miláčikov.

Alergia je aj pri zvieratách prehnanou reakciou imunitného systému na rôzne typy látok z vonkajšieho prostredia, teda alergény. Naši domáci miláčikovia v podstate môžu reagovať takmer na všetko. Najviac problémov sa však týka roztočov, blších uhryznutí, peľu, plesní, potravinových alergénov, hmyzu a nakoniec aj rôznych chemických látok, ktoré stoja za kontaktnými alergiami.

Ako odhaliť zvieracie alergie?

Väčšinou sa zvieracie alergie prejavujú na koži, no môžu sa vyskytnúť tráviace a dýchacie problémy, opuchy očí a ňufáka či zmena správania. Spozornieť treba aj vtedy, keď si všimnete zmeny na koži.

Zvieratko sa zvykne škriabať, no pri alergii je to oveľa výraznejšie. A to až tak, že si vyškriabe či vyhryzie srsť až na kožu. Podobne naši domáci miláčikovia reagujú aj pri svrabe alebo kvasinkovej či bakteriálnej infekcii na koži. Preto je dôležité navštíviť čo najskôr špecialistu, ktorý stanoví presnú diagnózu a vhodnú liečbu.

Najčastejšie typy zvieracích alergií

Psy i mačky dokážu potrápiť rôzne typy alergií, najčastejšie sa však pasujú s nasledujúcimi problémami.

Alergia na blšie uhryznutie

Vo výraznej miere psy i mačky postihuje alergia na blšie uhryznutie, pritom najviac náchylné sú atopické psy. Alergická reakcia sa prejaví po uhryznutí blchou až u 80 % takýchto chlpáčov. Tento typ alergie vyvolávajú bielkoviny z blších slín. U chlpáčov sa prejavuje tak, že sa neustále škriabu v oblasti zadných končatín, zadnej časti chrbta i koreňa chvosta. Navyše sa takto narúša pokožka a vytvára sa priestor pre bakteriálne infekcie.

Atopická dermatitída

Atopická dermatitída je pomenovaním pre ochorenie kože spôsobené alergénmi z prostredia, ako sú prachové roztoče, plesne, prach či peľ. Prejavuje sa svrbením predovšetkým na hlave, ušiach a labkách. Psy sa zvyknú viac olizovať, okusovať a príznakom môžu byť aj ušné zápaly. Atopická dermatitída sa najčastejšie prejavuje u boxerov, teriérov, labradorov či buldogov.

Potravinová alergia

V rámci potravinových alergií sa najčastejšie vyskytujú reakcie na mliečne výrobky, hovädzie proteíny, sóju, jahňacie mäso, rybu, obilniny či ryžu. Potravinové alergie sa prejavujú zápalmi kože a uší, silnými svrbením a tráviacimi ťažkosťami, ako sú hnačky, nadúvanie, vracanie a celkovo znížený apetít.

Kontaktné alergie

Ako už samotný názov napovedá, kontaktné alergie sú reakciou na kontakt rôznych chemických látok s kožou. Vyvolať alergickú reakciu môžu napríklad čistiace prostriedky, šampóny, tkaniny, obojky proti blchám či pracie prostriedky.

Kontaktná alergia sa prejavuje podráždenou pokožkou tam, kde bola v kontakte s alergénom, predovšetkým ide o labky, okolie ňufáka a papuľky, a silným svrbením.

Alergie sa, bohužiaľ, nedajú vyliečiť, môžeme ich však držať pod kontrolou. Pri správnej diagnóze a následnej liečbe to s nimi naši domáci miláčikovia zvládnu. Je však dôležité skoré odhalenie problematických alergénov a ich eliminovanie.