Máme mačiatko. Ako sa oň správne starať?

Mačky a hlavne mačiatka sú veľmi vnímané a citlivé stvorenia. Svoje okolie pozorujú, sledujú a spoznávajú ho a všetko sa hneď učia. Ak ste sa rozhodli, že vaším domácim maznáčikom a kamarátom bude mačička, je dôležité sa o ňu dobre postarať, aby sa u vás cítila príjemne a dobre.

Pre vývoj mačiatka sú prvé týždne a mesiace kľúčové. Vývoj správania v prvých týždňoch môže mať veľký vplyv na charakter a sociálnu interakciu vášho miláčika. Výživa zohráva obrovskú úlohu v ochrane zdravia, najmä v zubnej prevencii a v prevencii obezity.

Spoznávajte svoje mačiatko

Pravidelne by ste mali opatrne prechádzať rukou po celom telíčku mačiatka. Budete tak vedieť v akej je kondícii a tiež o každej ranke a hrčke, ktorá sa objaví.

Dôležité je tiež každodenné česanie mačiatka. Zo začiatku by malo trvať krátko, aby to váš malý maznáčik považoval za hru. V tomto veku je vhodné pri česaní odpútavať pozornosť mačiatka nejakou maškrtou alebo hrou. Česanie upevňuje vzťah k mačiatku, preto by sa mali česať aj krátkosrsté mačky.

Čistenie zubov mačiatka od mladého veku zabraňuje vzniku zubného kameňa. Mali by ste používať zubné kefky a pasty špeciálne pre zvieratá.

Prvým indikátorom choroby vášho mačiatko môžu byť oči. Dôležitá je preto kontrola, či sú čisté a doširoka otvorené. Mačičky majú tretie viečko, ktoré môže byť zatiahnuté cez oko z vnútorných kútikov. Ak zostáva zatiahnuté alebo ak sú oči začervenané, je potrebné vyhľadať veterinára. Na čistenie očí použite vychladenú prevarenú vodu alebo roztok vhodný na čistenie očí a novú utierku alebo vatový tampón. O vhodnom roztoku na čistenie očí je potrebné sa poradiť s veterinárom.

Zdravé uško mačiatka je zvnútra bledoružové a bez výtoku. Tmavý, mastný a lepkavý povlak indikuje výskyt ušných roztočov. Vhodnú liečbu a prípravok na odstránenie tohto problému konzultujte s veterinárom.

Starostlivosť o vaše mačiatko

Pre všetkých majiteľov mačiek by malo byť nevyhnutnosťou čipovanie. Mikročip sa zavedie pomocou aplikátora  pod kožu na zadnej strane krku. Obsahuje originálne číslo a ostáva v tele po celý život. Vaše údaje sa zaregistrujú do centrálneho registra zvierat. Ak by sa mačička stratila a našla sa, tak veterinár skenovaním zistí majiteľa a môže ju vrátiť domov.

Vakcinácia je jediným bezpečným spôsobom ako získať imunitu proti niektorým ochoreniam. Mačky môžu byť očkované proti šiestim ochoreniam – mačacia panleukopénia, mačací herpes vírus typ 1, mačací kalicivírus, vírusová leukémia mačiek, chlamýdiová infekcia mačiek a besnota (v SR povinné).

Očkovanie mačiatka môže začať v 8-9 týždni života. Druhé očkovanie po 3-4 týždňoch. Mačiatko bude mať plnú ochranu až po uplynutí 10-14 dní po druhom očkovaní. Imunita získaná zaočkovaním po určitom čase slabne, a preto sa preočkovanie vykonáva každoročne.

Veľkým problémom, ktorý je rizikom nielen pre mačičku ale aj pre domácnosť, sú blchy. Mnoho mačiek má blchy, ale prejavuje len minimálne príznaky ich prítomnosti. Dospelé blchy žijú na zvieratku a živia sa jeho krvou. V priemere blcha uhryzne 4-10krát za deň, pričom každé uhryznutie dráždi kožu a spôsobuje silné svrbenie. Mladým a slabým mačičkám môže parazitovanie bĺch spôsobovať anémiu, ktorá ak je neliečená a pokročilá, môže spôsobiť letargiu a dokonca smrť.

Okrem podráždenia kože vďaka uhyznutiam, môžu blchy prenášať niektoré choroby a spôsobiť určité alergie nielen vášmu domácemu miláčikovi, ale aj vám:

Alergia na blšie uhryznutie – mačka sa sústavne škriabe, koža sa poškodí a môže sa infikovať. Zvieratko stráca srsť, obzvlášť nižšie na chrbte nad chvostom.

Prenos pásomnice – mačka môže byť infikovaná pásomnicou tak, že prehltne blchy – prenášačov lariev pásomnice. Zvieratká infikované pásomnicou majú často podráždený konečník a snažia sa uľaviť si šúchaním zadku po zemi.

Proti blchám možno bojovať pravidelným ošetrovaním, čím sa obmedzuje riziko masívneho zamorenia mačky blchami. Ak je to potrebné, vykonávajte ošetrenie aj každý mesiac. O vhodnom prostriedku a prevencii sa vždy poraďte s veterinárnym lekárom.

Ak pozorujete, že vaše mačiatko má problém s očkami či uškami, potrebujete ho začipovať alebo zaočkovať, máte podozrenie, že má váš miláčik blchy alebo sa potrebujete poradiť ohľadom jeho starostlivosti, objednajte sa a náš veterinár vyrieši váš problém.