Môj psík má nadváhu. Ako mu pomôcť s chudnutím?

Nadváha až obezita patrí k najrýchlejšie rastúcim zdravotným problémom psov.  Podobne ako u ľudí aj u psov spôsobuje celý rad ďalších zdravotných problémov ako pankreatitída, cukrovka, problémy so srdcom či dysplázia kĺbov.

Aby pes prežil zdravý, šťastný a dlhý život, je potrebné neustále kontrolovať jeho váhu. Ako zistíme, že má psík nadváhu, čo je jej príčinou a ako mu pomôcť s chudnutím? To sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Má môj psík nadváhu?

Nadváhu psa nemusíte odhaliť na prvý pohľad, pretože je často skrytá. Definujeme ju ako hmotnosť, ktorá presahuje ideálnu hmotnosť psa do 15 %. Ideálna hmotnosť psa sa pritom určuje podľa plemena, veku a pohlavia.

Nadváhu psíka najlepšie určí veterinár v rámci pravidelných prehliadok. Sami môžete zhodnotiť stav výživy svojho miláčika tak, že sa mu pokúsite rukou nahmatať chrbticu a rebrá. U psa s ideálnou hmotnosťou nahmatáte chrbticu aj rebrá bez problémov. Druhou možnosťou je pozrieť si ho zboku, pričom jeho telo by sa malo smerom od hrudného koša ku slabinám zužovať. Obézny pes má brucho zarovno s hrudníkom, prípadne širšie.

Aby ste vedeli, či si váš domáci miláčik udržiava ideálnu hmotnosť, je nevyhnutné pravidelné váženie. Malý psík sa dá jednoducho odvážiť na osobnej váhe, kým pokojne stojí. V prípade stredne veľkých plemien sa ich váha dá zistiť tak, že psíka vezmete do náručia a spolu s ním sa postavíte na váhu. Potom ho zložíte a odvážite sa bez neho. Vašu váhu odpočítate od spoločnej, a tak zistíte váhu psa. Veľké plemená je však najvhodnejšie vážiť u veterinára s potrebným vybavením.

Existuje tzv. skóre telesnej kondície, ktoré umožňuje posúdiť pomocou vizuálneho hodnotenia a dotyku, či má pes podváhu, nadváhu alebo ideálnu hmotnosť. Ide o 9-bodovú stupnicu, pričom:

 • 1 predstavuje podvýživu
 • 4-5 ideálny stav
 • 9 morbídnu obezitu.

Čo je príčinou nadváhy?

Čo je príčinou nadváhy?

Sklon k nadváhe najmä tieto plemená:

 • malé plemená – kern teriér, jazvečík, škótsky teriér, cavalier king charles španiel,
 • stredné plemená – kokeršpaniel, baset,
 •  veľké plemená – labrador, zlatý retriever, rotvajler,
 •  obrie plemená – bernský salašnícky pes, novofundlandský pes, bernardín.

Hlavnou príčinou nadváhy alebo až obezity u psa je nadmerný príjem potravy spojený s nedostatkom pohybu. Ak má pes príjem kalórií vyšší ako výdaj, tak začne priberať.

Na pozore by mali byť majitelia, ktorí kŕmia svojich maznáčikov síce výživnou stravou, ale porcie sú príliš veľké alebo stravou nevhodnou pre psy. Dôležitý je teda výber vhodného krmiva a najmä jeho kontrola a váženie. Zanedbať netreba ani pohyb psíka, a to najmä ak žije v byte.

S nadváhou môžu mať problém aj kastrované psíky, preto by mali dostávať upravené krmivo. Sklon k nadváhe majú tiež staršie psíky, u ktorých už pohyb nie je taký ako kedysi. Príčinou nadváhy môžu byť aj hormonálne poruchy, a to najmä hypothyreóza (znížená funkcia štítnej žľazy) a Cushingov syndróm (zvýšená tvorba hormónov nadobličiek).

Ako s nadváhou bojovať?

V prvom rade je dôležité poznať:

 • ideálnu váhu psa
 • jeho skutočnú váhu
 • množstvo energie, ktorú potrebuje na zachovanie svojich základných životných funkcií
 • potrebu dennej aktivity. 

Diéta spočíva vo výbere vhodnej stravy a regulácii jej množstva. Nevyhnutné je obmedziť prísun maškŕt obsahujúcich vysoký podiel kalórií. Denný príjem potravy je vhodné znížiť o 15 až 20 %. Jedlo počas dňa rozložte do niekoľkých kŕmnych dávok. V Anime vám radi pomôžeme s nastavením presného plánu diéty, s dávkovaním aj výberom optimálneho krmiva.

Popri vhodnej strave je dôležitým prvkom zníženia psej nadváhy zvýšená aktivita. Zaveďte pevný režim prechádzok, zvýšte frekvenciu a dĺžku prechádzok. Psík s nadváhou sa pohybuje ťažšie a môže trpieť bolesťami kĺbov. Napriek tomu je potrebné ho prinútiť k pohybu, pretože len strava problém s nadváhou nevyrieši.

Ideálne je ak váš domáci miláčik miluje vodu a plávanie, pretože tým nezaťažuje kĺby. Vo veterinárnej nemocnici Anima máme k dispozícii vodný trenažér, kde chodia cvičiť psíky aj v zime. Je vhodný pre psy, ktoré majú strach z vody alebo je u majiteľa problematické zabezpečiť žiadaný rozsah pohybu. Je ideálny aj pre psy s už rozvinutou artrózou kĺbov.

U obézneho psa, ktorý nemá iné zdravotné problémy, by sa malo postupovať nasledovne:

 1. týždeň – prechádzka 30 minút: 10 minút rýchlej chôdze + 20 minút pokojnej chôdze,
 2. týždeň – prechádzka 30 minút: 15 minút rýchlej chôdze + 15 minút pokojnej chôdze,
 3. týždeň – prechádzka 30 minút: 20 minút rýchlej chôdze + 10 minút pokojnej chôdze,
 4. týždeň – prechádzka 40 minút: 30 minút rýchlej chôdze + 10 minút pokojnej chôdze,
 5. + týždeň – dve 30 min. prechádzky denne: 15 – 25 minút rýchlej chôdze + 5 minút pokojnej chôdze.

Dôležité je myslieť aj na to, že pes nesmie chudnúť príliš rýchlo. Chudnutie by malo prebiehať postupne, najlepšie okolo 4 mesiacov. Pri najzdravšom chudnutí by mal pes chudnúť nanajvýš 1 až 2 % svojej hmotnosti týždenne. Ak sa dostaví úspech a váš psík schudne, nič nekončí ale práve naopak. Dodržiavanie dobrých stravovacích návykov a neustála kontrola hmotnosti sú nevyhnutné.

Odmenou za vašu pomoc bude jeho väčšia radosť zo života a fakt, že bude svižnejší, zdravší a vyhne sa zdravotným komplikáciám, ktoré by mu obezita spôsobila. Ak si s nadváhou svojho štvornohého kamaráta neviete dať rady, objednajte sa a náš veterinárny lekár stanoví príslušnú redukčnú diétu a odporučí ďalšie účinné postupy na zníženie hmotnosti.