Môj psík má nadváhu. Ako mu pomôcť s chudnutím? Časť 1.

Nadváha až obezita psov je v súčasnosti jedným z najrýchlejšie rastúcich zdravotných problémov týchto zvierat.  Podobne ako u ľudí aj u psíkov má za následok celý rad ďalších zdravotných problémov ako pankreatitída, cukrovka, problémy so srdcom či displázia kĺbov. Aby psík prežil zdravý, šťastný a dlhý život, je potrebné neustále kontrolovať jeho váhu. Ako zistíme, že má psík nadváhu, čo je jej príčinou a ako mu pomôcť s chudnutím, sa dočítate v článku.

Má môj psík nadváhu?

Nadváha psa sa nemusí zistiť na prvý pohľad, pretože môže byť často skrytá. Nadváhu možno definovať ako hmotnosť, ktorá presahuje ideálnu hmotnosť psa do 15%. Ideálna hmotnosť psa sa pritom určuje podľa plemena, veku a pohlavia.

Nadváhu vášho psíka najlepšie určí veterinár v rámci pravidelných prehliadok. Sami môžete zhodnotiť stav výživy vášho miláčika tak, že sa mu pokúsite rukou nahmatať chrbticu a rebrá. U psa s ideálnou hmotnosťou nahmatáte chrbticu aj rebrá bez problémov. Druhou možnosťou je pozrieť si ho zboku, pričom jeho telo by sa malo smerom od hrudného koša ku slabinám zužovať. Obézny pes má brucho zarovno s hrudníkom, poprípade širšie.

Pre zistenie, či si váš domáci miláčik udržiava ideálnu hmotnosť, je nevyhnutné pravidelné váženie. Malý psík sa dá jednoducho odvážiť na osobnej váhe, kým pokojne stojí. V prípade stredne veľkých plemien sa ich váha dá zistiť tak, že psíka vezmete do náručia a spolu s ním sa postavíte na váhu. Potom ho zložíme a odvážite sa bez neho. Vašu váhu odpočítate od spoločnej a tak zistíte váhu psa. Veľké plemená je najlepšie vážiť u veterinára s potrebným vybavením.

Existuje tzv. skóre telesnej kondície, ktoré umožňuje posúdiť pomocou vizuálneho hodnotenia a dotyku, či má psík podváhu, nadváhu alebo ideálnu hmotnosť. Ide o 9-bodovú stupnicu , kde 1 predstavuje podvýživu, 4-5 ideálny stav a 9 morbídnu obezitu. Viac informácií a jednotlivé grafy si môžete pozrieť na stránke Royal Canin.

Čo je príčinou nadváhy?

Niektoré plemená psov sú náchylné na obezitu, zatiaľ čo iné sú zvyčajne štíhle. Podľa veľkosti majú sklon k nadváhe najmä tieto plemená:

  •         malé plemená – kern teriér, jazvečík, škótsky teriér, cavalier king charles španiel,
  •         stredné plemená – kokeršpaniel, baset,
  •         veľké plemená – labrador, zlatý retriever, rotvajler,
  •         obrie plemená – bernský salašnícky pes, novofundlandský pes, bernardín.

Hlavnou príčinou nadváhy alebo až obezity u psa je nadmerný príjem potravy spojený s nedostatkom pohybu. Ak má pes príjem kalórií vyšší ako výdaj, tak začne priberať. V tomto prípade ide o chybu majiteľov, ktorí kŕmia svojich maznáčikov síce výživnou stravou, ale porcie sú príliš veľké alebo v horšom prípade stravou nevhodnou pre psov. Dôležitý je teda výber vhodného krmiva a najmä jeho kontrola a váženie. Zanedbať netreba ani pohyb psíka a to predovšetkým ak žije v byte.

S nadváhou môžu mať problém aj kastrované psíky a z toho dôvodu by mali dostávať upravené krmivo. Sklon k nadváhe majú tiež staršie psíky, u ktorých už pohyb nie je taký ako kedysi. Príčinou nadváhy môžu byť aj hormonálne poruchy a to najmä hypothyreóza (znížená funkcia štítnej žľazy) a Cushingov syndróm (zvýšená tvorba hormónov nadobličiek).

Ako s nadváhou bojovať?

V prvom rade je dôležité poznať ideálnu váhu psa, ktorá sa dá určiť podľa plemena, prípadne pomocou odhadu veterinára;  jeho skutočnú váhu; množstvo energie, ktorú potrebuje na zachovanie svojich základných životných funkcií a potrebu dennej aktivity. Ak váha rastie napriek tomu, že sú dodržané odporúčané kŕmne dávky, tak organizmus dostáva väčší prísun energie, než koľko potrebuje a následkom je nadváha.

Diéta spočíva vo výbere vhodnej stravy a regulácii jej množstva. Nevyhnutné je obmedziť prísun maškŕt obsahujúcich vysoký podiel kalórií. Denný príjem potravy je vhodné znížiť o 15 až 20%. Jedlo by sa malo počas dňa rozložiť do niekoľkých kŕmnych dávok. V Anime vám radi pomôžeme s nastavením presného plánu diéty, s dávkovaním aj s výberom optimálneho krmiva.

Popri vhodnej strave je dôležitým prvkom zníženia psej nadváhy zvýšená aktivita. Je potrebné zaviesť pevný režim prechádzok, zvýšiť frekvenciu a dĺžku prechádzok. Psík s nadváhou sa pohybuje ťažšie a môže trpieť bolesťami kĺbov. Napriek tomu je potrebné ho prinútiť k pohybu, pretože len strava problém s nadváhou nevyrieši. Ideálne je ak váš domáci miláčik miluje vodu a plávanie, pretože tým nezaťažuje kĺby. Vo veterinárnej nemocnici Anima máme k dispozícii vodný trenažér, kde chodia cvičiť psíky aj v  zime. Je vhodný pre psíkov, ktorí majú strach z vody alebo je u majiteľa problematické zabezpečiť žiadaný rozsah pohybu. Je ideálny pre psov s už rozvinutou artrózou kĺbov.

U obézneho psa, ktorý nemá iné zdravotné problémy, by sa malo postupovať nasledovne:

  1. týždeň – prechádzka 30 minút: 10 minút rýchlej chôdze + 20 minút pokojnej chôdze,
  2. týždeň – prechádzka 30 minút: 15 minút rýchlej chôdze + 15 minút pokojnej chôdze,
  3. týždeň – prechádzka 30 minút: 20 minút rýchlej chôdze + 10 minút pokojnej chôdze,
  4. týždeň – prechádzka 40 minút: 30 minút rýchlej chôdze + 10 minút pokojnej chôdze,
  5. + týždeň – dve 30 min. prechádzky denne: 15 – 25 minút rýchlej chôdze + 5 minút pokojnej chôdze.

Dôležité je myslieť aj na to, že pes nesmie chudnúť príliš rýchlo. Chudnutie by malo prebiehať postupne, najlepšie okolo 4 mesiacov. Pri najzdravšom chudnutí by mal pes chudnúť nanajvýš 1 % až 2% svojej hmotnosti týždenne. Ak sa dostaví úspech a váš psík schudne, nič nekončí ale práve naopak. Dodržiavanie dobrých stravovacích návykov a neustála kontrola hmotnosti sú nevyhnutné.

Odmenou za vašu pomoc pri chudnutí vášho domáceho miláčika bude jeho väčšia radosť zo života a fakt, že bude svižnejší, zdravší a vyhne sa zdravotným komplikáciám, ktoré by mu obezita spôsobila. Ak si s nadváhou vášho štvornohého kamaráta neviete dať rady, objednajte sa a náš veterinárny lekár stanoví príslušnú redukčnú diétu a odporučí ďalšie účinné postupy na zníženie hmotnosti.