Poznáte potraviny, ktoré sú toxické pre vášho psíka alebo mačičku?

Nie všetky bežné potraviny sú pre zvieratká vhodné. Veľkým psím očiam či mačaciemu pohľadu sa veľmi ťažko odoláva. Treba si ale uvedomiť, že zvieratko nie je človek a potrava pre ľudí nemusí byť svojím zložením vyhovujúca pre zvieratká. Ktoré potraviny by ste teda nemali dávať vášmu psíkovi a mačičke?

Avokádo

Pre psíka je avokádo jedovaté. Obsahuje toxickú zložku persin, ktorý môže poškodiť srdce, pľúca a iné tkanivá. Má vysoký obsah tuku, čo môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti, vracanie a v niektorých prípadoch aj zápal pankreasu. Príznakmi otravy sú dýchacie ťažkosti, zväčšenie brucha a nadmerné hromadenie tekutín v hrudníku. 

Cibuľoviny

Cibuľa, šalotka, cesnak, pažítka a cibuľky kvetov ničia červené krvinky a môže vyvolať anémiu, slabosť a dýchacie problémy. 

Hrozno a hrozienka

Otrava z hrozna býva jednou z najčastejších. Na zlyhanie obličiek u psíkov stačí konzumácia už šiestich bobuliek. 

Zelené paradajky 

Obsahujú tomatín, ktorý je podobný solanínu. Keď paradajky dozrievajú, množstvo tomatínu sa v nich znižuje. Zrelé paradajky sú preto pre psíka menej nebezpečné.  Klinickými príznakmi otravy sú letargia, nadmerné slinenie, dýchacie problémy, vracanie, hnačka alebo zápcha, rozšírenie zreníc, kŕče. 

Čokoláda

Čokoláda obsahuje nebezpečné látky metylxantíny.Všeobecne platí, že čím tmavšia čokoláda, tým je v nej obsah týchto látok vyšší. Môže spôsobiť záchvaty, bezvedomie a smrť. Príznaky  sa nemusia prejaviť aj niekoľko hodín, pričom smrť psa môže nastať aj do 24 hodín. 

Orechy

Z orechov sú pre psíkov najviac nevhodné makadamové orechy, ktorých konzumácia môže spôsobiť zvracanie, zvýšenie telesnej teploty či malátnosť. Treba tiež dávať pozor na škrupiny z vlašských orechov a aj pleseň, ktorá tieto orechy napadá. 

Xylitol

Jedná sa o ingredienciu, ktorá je často používaná ako náhradné sladidlo v žuvačkách a mentolkách bez cukru. Pre vášho psíka je to jedna z najjedovatejších látok. Po konzumácii pár žuvačiek alebo mentoliek môže dôjsť k zníženiu hladiny cukru v krvi a pri vyšších dávkach až k akútnemu zlyhaniu pečene. 

Jadierka jabĺk a hrušiek, čerešňové, slivkové, broskyňové a marhuľové kôstky

Obsahujú jedovatý kyanid. Zopár kôstok alebo jadierok nemusí psíkovi spôsobiť problémy, avšak po každom požití docháza k hromadeniu kyanidu v tele. 

Surové bielky z vajíčok

Obsahujú bielkovinu avidín, ktorá môže viesť k úbytku vítamínov B. Biotín je pre rast a dobrú srsť psíka nevyhnutný. Žĺtky surových vajec obsahujú dostatok biotínu, takže celé surové vajcia z tohto pohľadu jedovaté nie sú. 

Kysnuté cesto

Rovnaká reakcia, ktorá prebieha keď cesto kysne, môže prebehnúť v žalúdku vášho psíka. Výsledkom sú bolesti, kŕče, zvracanie a hnačka. Pri konzumácií väčšieho množstva čerstvého pečiva z kysnutého cesta však hrozí prekrútenie čriev. 

Soľ vo väčšom množstve

Vyvoláva problémy s obličkami. Podávanie slanej stravy spôsobuje nadmerné pitie vody, čo môže u veľkých plemien viesť k nadúvaniu a následnej torzii žalúdka. 

Varené kosti

Pozor si treba dávať na tepelne upravené kosti. Tie totiž menia svoju štruktúru a štiepia sa na ostré kúsky, ktoré môžu psíkovi vážne poraniť tráviaci trakt. A navyše sú oveľa ťažšie stráviteľné. Sú vhodné surové kosti? Odpoveď znie – asi áno. Avšak zaseknuté kosti v zuboch a hrdle, zápchy a pod. sú veľmi častou komplikáciou.

Muškátový oriešok 

Obsahujú látku myriticín, ktorý môže u psíka vyvolať triašku, halucinácie, zrýchlený tep a bolesti brucha. 

Šunka a slanina

Obsahujú veľa tuku a soli, čo môže mať za následok zápal pankreasu. Následné nadmerné pitie vody u veľkých plemien môže viesť k torzii žalúdka. 

Surová pečeň alebo časté podávanie varenej pečienky

Môže spôsobiť toxicitu vitamínom A, ktorá má za následok deformáciu kostí, úbytok hmotnosti a nechutenstvo. 

Huby

Môžu vyvolať bolesť brucha, slinenie, poškodenie pečene alebo obličiek, vracanie, hnačku, kŕče, bezvedomie či dokonca až smrť. 

Mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku

Môžu spôsobovať plynatosť, hnačka alebo aj zápal pankreasu.

V prípade mačičky platí to isté ako u psíkov okrem hrozienok a navyše:

Ľalia – kvet

Po zjedení spôsobuje zvracanie, nadmerné slinenie až zlyhanie obličiek.

Humánne lieky

Lieky proti bolesti môžu mať fatálne dôsledky na organizmus. 

Podávaním správnej stravy môžete výrazne predĺžiť život nášho miláčika alebo ho aspoň ušetriť zbytočných zdravotných komplikácií vyplývajúcich z podávania nevhodných pokrmov alebo maškŕt.