Psia parvoviróza – čo je dôležité vedieť?

Parvoviróza je vysoko infekčné ochorenie psov vírusového pôvodu, pri ktorom je postihnutý najmä žalúdočno-črevný systém, ale aj kostná dreň, lymfatická sústava a svalovina srdca. Ochorenie vyvoláva vírus, ktorý sa nazýva Psí parvovírus (CPV). Pôvodný CPV vírus postihuje výlučne psovité šelmy, pričom nové typy sú patogenické ako aj pre psy, tak aj pre mačky.

Zdrojom vírusu je najmä trus infikovaných psíkov, ktorý môže človek doniesť domov aj na topánkach, či oblečení. Parvoviróza môže postihnúť väčšinu psovitých šeliem. Inkubačná doba sa pohybuje okolo 7-14 dní. Medzi plemená, ktoré sú na toto ochorenie náchylnejšie patrí doberman, rotvajler, labrador, pittbul, americký stafordšírsky teriér a nemecký ovčiak. Ochorenie môže skomplikovať život najmä šteniatku. Viac ako 75% klinických prípadov ochorenia sa zisťuje práve u šteniatok vo veku 6-18 týždňov, u ktorých dochádza k najťažším formám infekcie. Psí parvovírus sa totiž najlepšie rozmnožuje na rýchlo sa deliacich bunkách rastúceho organizmu, teda u mláďat. 

Aké sú príznaky parvovirózy? 

Pri ochorení dochádza ku klinickým prejavom ako je nechutenstvo, apatia, zvracanie, horúčka, sladko zapáchajúca krvavá hnačka. Šteniatka majú bolestivé nafúknuté brucho s tekutinou. Počas výskytu a pár dní pred klinickými príznakmi psík vylučuje vírus do prostredia. Priaznivé podmienky pre vírus a jeho množenie sú stresové situácie, nehygienické podmienky, parazity a infekcie, ktoré oslabujú imunitný systém šteniatka. 

Myokardiálna forma parvovirózy sa môže objaviť len u šteniatok, ktoré sa nakazili ešte v maternici nebo skoro po narodení. Na nákazu sú bunky srdcového svalu citlivé len do dvoch týždňov veku šteniatka. Pri myokardiálnej parvoviróze nemajú šteniatka hnačku, ale vo veku 6 až 8 týždňov sa objavia príznaky poškodenia srdca, ako je dýchavičnosť, únava a kašeľ a väčšina zvierat vzápätí umiera.

Črevná forma parvovirózy sa vyznačuje výraznou skleslosťou a nechutenstvom. Počas niekoľkých hodín sa objavuje úporné, opakované vracanie malého množstva spenenej tekutiny, niekedy s prímesou žlče, hlienu alebo krvi. Pitie vyvoláva ďalšie zvracanie. Šteniatko môže a nemusí mať horúčku. Najneskôr do dvoch dní sa pridáva hnačka, ktorá je najskôr kašovitá a potom vodnatá. Zvyčajne je krvavá, červenohnedá, sladkastého zápachu. Brucho býva nafúknuté a boľavé. Pri hnačke a vracaní rýchlo nastupuje dehydratácia, zviera rýchlo slabne a neudrží sa na nohách. Pri črevnej parvoviróze psov je postihnuté tenké črevo, predovšetkým jeho zadné časti. Parvovírusy sa zároveň množia v kostnej dreni, čím narušujú tvorbu červených aj bielych krviniek. Otrava krvi je preto častá komplikácia parvovirózy. V prípade ťažkej infekcie môže dôjsť k rýchlemu úhynu zvieraťa na otravu krvi, pričom sa neobjaví ani hnačka ani zvracanie.

Ako sa zistí, či ide o parvovirózu? 

Keďže sa jedná o akútne ochorenie, je potrebné urýchlene vyhľadať odbornú pomoc. Ak šteniatko spadá pod predilekčnú skupinu pod 12 týždňov a má klinické príznaky, treba vylúčiť, že nejde o parvovirózu. Z krvi možno sledovať neutropéniu čiže znížený počet bielych krviniek. Na trhu existujú rýchle testy napr. SNAP test Parvo, ktoré za pár minút poskytnú výsledok, ale aj napriek negatívnemu výsledku sa odporúča potvrdiť ho metódou PCR, zaslaním vzoriek krvi alebo trusu do laboratória. 

Ako parvovirózu liečiť? 

Parvoviróza je vírusové ochorenie, čo znamená, že proti samotnému pôvodcovi neexistuje účinný liek. Šteniatko je potrebné hospitalizovať a liečiť symptomatologicky. Dehydratácia sa zamedzí infúznou terapiou. Aby sa predišlo otrave krvi, priamo do žily sa podáva kombinácia silných antibiotík. Zvieratko dostáva lieky proti zvracaniu a bolestiam brucha. Po ústupe vracania  sa postupne prechádza na elektrolytové nápoje a malé dávky diétneho krmiva. Dobre liečené psíky sa väčšinou uzdravia do 4-5 dní, ale bez infúzie môže psík už na druhý alebo tretí deň umrieť na dehydratáciu. 

Prognózu zhoršuje veľmi nízky vek, krvavá hnačka, veľký pokles množstva bielych krviniek a rozvoj šoku, či už v dôsledku dehydratácie alebo kvôli bakteriálnym toxínom v krvi. Ak psík prežije po začatí liečby 4-5 dní, prognóza je dobrá.

Aká je prevencia parvovirózy? 

Najúčinnejšou prevenciou parvovirózy je vakcinácia a dodržiavanie hygienických opatrení. Šteniatka sa začínajú vakcinovať vo veku 6 týždňov. Vakcíny sa opakujú vo veku 9 a 12 týždňov a potom raz ročne. Vhodné je aj často dezinfikovať miesto, kde sa psík najčastejšie pohybuje, aby nedochádzalo k opätovnému nakazeniu.

Bez liečby je úmrtnosť na parvovirózu až 91%. Pravidelnou vakcináciou, rýchlym začatím liečby pri prvých príznakoch a dodržiavaním hygieny je vysoká šanca na porazenie tohto ochorenia. 

Ak má psík vyššie spomenuté príznaky, je najlepšie ho vziať k veterinárovi, ktorý určí, či sa jedná o toto ochorenie. Podobné príznaky môže mať viacero chorôb, a preto je dôležité, aby sa správne určila diagnóza.