Trichobezoáre – čo to je a ako im predchádzať?

Mačky sú známe starostlivosťou o svoj kožúšok, ktorého úpravou trávia niekoľko hodín denne. Vzhľad kožúška je odrazom ich spokojného a plnohodnotného života, čiže je prejavom nielen ich fyzického zdravia, ale aj duševnej pohody. Nadmerná akumulácia chlpov v tráviacom trakte však spôsobuje tvorbu chumáčov alebo zhlukov srsti. V článku sa dozviete, čo sú trichobezoáre, prečo vznikajú a ako im predchádzať.

Mačička, ktorá žije výhradne vo vnútri, trávi starostlivosťou o svoju srsť až 30% času. Zbavuje sa prebytočnej srsti, či vypadnutej alebo uvoľnenej podsady. Pravidelným lízaním a úpravou kožúška zároveň uvoľňuje stres a napätie a v letných mesiacoch sa dokonca vlastnými slinami ochladzuje.

Chlpy sa ale v tráviacom trakte môžu zhlukovať a vytvárať chumáče, ktoré spolu s nestrávenou potravou vytvoria zhluk, tzv. trichobezoár, s ktorého vylúčením môže mať mačka nemalé problémy. Chumáče môžu byť príčinou rôznych zdravotných komplikácií ako nechutenstvo, zápcha, zvracanie, obštrukcia či upchatie čriev. V tomto prípade je potrebný rýchly zásah veterinárneho lekára, pretože ak sa akútny stav nerieši, môže dôjsť k úhynu mačky.

Čo ovplyvňuje vznik trichobezoárov?

Hlavné rizikové faktory, ktoré majú vplyv na vznik chumáčov chlpov, sú dĺžka srsti, životný štýl a sezónnosť.

U mačiek, ktoré žijú vonku alebo majú prístup k výbehu, je riziko vzniku trichobezoárov veľmi malé, pretože prijímajú aj rastlinnú potravu bohatú na vlákninu. Domáci miláčikovia žijúci výlučne vo vnútri majú väčšiu predispozíciu na vznik tohto zdravotného problému.

Dlhosrsté a polodlhosrsté mačky sú viac náchylné na výskyt chumáčov chlpov v tráviacom trakte. Krátkosrstí maznáčikovia v 60% prípadov nemávajú trichobezoáre vôbec.

Faktorom vzniku je tiež sezónnosť straty srsti, pretože v priebehu jari a leta srsť rastie pomaly a vo veľkých množstvách vypadáva a mačky v tomto období viac pĺznu. Na jeseň  a v zime srsť rastie rýchlejšie a vypadáva len minimálne.

Ako trichobezoárom predchádzať?

Proti výskytu trichobezoárov je vhodné preventívne podávať krmivo bohaté na vlákninu, ktorá bráni zhlukovaniu chumáčov v tráviacom trakte a pomáha ich vylúčiť. Vhodné sú najmä špeciálne krmivá obsahujúce hariball komplex.

Dennou súčasťou jedálnička každej mačičky by mala byť zelená strava obsahujúca vitamíny a minerály, ktoré sú nesmierne dôležité a prospešné pre jej život. Najbežnejšou zelenou stravou v domácnosti je tráva, ktorá obsahuje kyselinu šťavelovú, tá spôsobuje nutkanie na zvracanie a tým sa telo zbaví bezoára. Pre mačku je vhodná tráva zo záhradky a tiež tráva pestovaná v kvetináčoch. Okrem klasickej trávy je možné použiť aj obilniny ako pšenica, ovos, proso, jačmeň či raž. Do krmiva je možné pridávať mierne laxatíva vo forme napríklad pasty.

Ako prevencia je tiež veľmi dôležité pravidelné vyčesávanie chlpov, pričom veľký dôraz by sa mal klásť na výber vhodného typu kefy. V priebehu jari a leta, kedy mačičky pĺznu, by malo byť vyčesávanie častejšie.

Pravidelným vyčesávaním a kombináciou vhodného krmiva a trávy obmedzíte tvorbu trichobezoárov a uľahčite svojmu chlpatému maznáčikovi trávenie. Ak však pozorujete niektorý zo symptómov, objednajte sa a náš veterinár mačičku vyšetrí a pomôže jej.

Objednajte sa u nás