Zo života veterinára

Kto je to veterinárny špecialista a ako sa ním stať? Hrozí veterinárom od ich pacientov nebezpečenstvo? Kýcha alergický pes? Podobá sa zvieratko na svojho majiteľa? Chcete poznať odpovede na tieto otázky? Tak čítajte a počúvajte.

Z veterinárnej nemocnice do vysielania

Práca veterinára v sebe ukrýva dostatok zaujímavých informácií i historiek, o ktoré sa neváhame podeliť ani my. Pozvania na hodnotné rozhovory preto rozhodne neodmietame. Vďaka tomu si môžete vypočuť výstupy nášho veterinárneho špecialistu Marcela Kovalíka v Nočnej pyramíde v RTVS a tiež v relácii rádia Expres Slováci v zahraničí s Oli Džupinkovou. 

Bojí sa veterinár zvierat?

Práca veterinára nie je len o liečení psov, mačiek či iných menších zvierat. Vo veterinárnej nemocnici sa môžu vyskytnúť aj rôzne exotické, veľké, agresívne či nebezpečné zvieratá.

Marcel Kovalík, pracujúci vo veterinárnej nemocnici v Žiline aj v zahraničí, v rádiu Expres priznal, že sa síce nebojí ani exotických zvierat, no jeden strach ho neopúšťa: Jediným zvieraťom, ktorého sa bojím, je medveď v lese. Behám po horách a tu na Orave máme veľmi veľa medveďov.” S jedným sa však už stretol aj osobne, a to v nemocnici v Edinburghu. Liečil tam medveďa-alergika zo zoologickej záhrady.

Kýcha alergický pes?

V našich mediálnych vystúpeniach sa dozviete rôzne zaujímavosti z veterinárnej praxe, napríklad aj o zvieracích alergiách. Najčastejším pacientom veterinárneho dermatológa je totiž alergický pacient. Hoci často ide aj o potravinovú intoleranciu, predovšetkým majú aj zvieratá problémy s environmentálnymi alergénmi, ako sú roztoče, prach či peľ.

Alergická reakcia sa u ľudí často spája s kýchaním, ale ako je to s kýchaním psov? Psí pacient nemá tie respiračné príznaky, ako sú u ľudí, to skôr mačky,” prezradil Marcel Kovalik v Nočnej Pyramíde Slovenského rozhlasu. Ako sa alergia u zvierat naozaj prejavuje a následne lieči, sa dozviete, ak si vypočujete celý záznam z Nočnej pyramídy.

Záznamy z relácií nájdete tu:

Slováci v zahraničí, Expres (45:26)

Nočná pyramída, Slovenský rozhlas (101:58)